Rozprawka idealna – jak dobrze napisać maturę z języka polskiego

Egzamin, którego boi się młodzież

Co roku tysiące licealistów zastanawia się, jak trudna będzie matura. Niektórzy najbardziej boją się języka polskiego i tego, jaki temat zaskoczy ich przy pisaniu wypracowania. Na szczęście istnieje kilka lektur, do których prawie zawsze można odwołać się w rozprawce. Jedną z nich jest “Antygona (tanio kupisz tutaj)” napisana przez słynnego w czasach antycznych Sofoklesa oraz “Lalka” autorstwa Bolesława Prusa. Aby dobrze napisać rozprawkę wystarczy jedynie dobrze je omówić i zrozumieć. W tym na pewno wspaniale sprawdzą się repetytoria i podręczniki języka polskiego.

Krótka, uniwersalna historia

“Antygona” jest jedną z najkrótszych lektur szkolnych. Mimo to poruszono w niej wiele bardzo ważnych wątków. Tytułowa bohaterka walczy z królem o pochowanie swojego brata. Doprowadza to do konfliktu prawa ludzkiego z prawem boskim. Które z nich jest ważniejsze? Kolejnym wątkiem z pewnością jest refleksja nad losem. Jak bardzo życie człowieka zależy od jego działań, a jak bardzo od fatum? Pojawia się też motyw miłości, która prowadzi do śmierci oraz problematyka władzy, która zmienia człowieka. Tematy te dalej zastanawiają ludzi, co sprawia, że książka zachwyca swoją uniwersalnością aż do dziś. Dramat Sofoklesa z pewnością jest więc pozycją, z którą powinien się zapoznać każdy maturzysta. Wtedy nie zabraknie ciekawych i sensownych argumentów podczas pisania.

Wiele wątków, jedna książka

“Lalka” jest opowieścią przede wszystkim o społeczeństwie. Porusza problematykę jego wpływu na jednostkę i opisuje jego wygląd w Polsce z XIX wieku. Mimo to jest także opowieścią o miłości, o pracy i o samotności. Niestety maturzyści rzadko ją czytają, ponieważ jest dość obszerną powieścią. To duży błąd. Znajomość tej pozycji pozwoli zapewnić sobie ogromną ilość argumentów na prawie każdy temat maturalny. 

Repetytoria i powtórki 

W poznaniu dwóch wcześniejszych lektur bez wątpienia mogą pomóc repetytoria. Warto je zakupić i poprzez systematyczne powtórki utrwalać swoją wiedzę. Po takim przygotowaniu wypracowanie maturalne będzie napisane idealnie.